شستشوی فرش های ایرانی

فرش های ایرانی همیشه در کشور های مختلف علاقه مندان زیادی داشته است. این فرش ها فضای هنری، خاص و زیبا را در محل زندگی ایجاد می کنند. فرش های دیگر چنین فضای زیبایی را ایجاد نخواهند کرد. همچنین به دلیل ظرافت و گران بها بودن نیاز به نگه داری دقیقی دارند. برای اینکه بهترین شستشو را برای قالی خود انجام دهید به نکاتی که در این مقاله نوشته شده است توجه فرمایید.

6 روش برای شستشوی فرش ایرانی

۱_ تغییر جهت خواب فرش

بهتر است بعد از هر بار شستشو جهت خواب فرش را تغییر دهید . دلیل این کار این است که وقتی همیشه از یک خواب فرش استفاده کنید طرف دیگر خواب بی استفاده مانده و عمر فرش کم می شود. پس بهتر است برای مثال هر شش ماه یکبار و پس از قالیشویی کامل، جهت فرش را عوض کنید حتی اگر نیازی به تغییر دکوراسیون خانه نباشد.

۲_ دوری از نور مستقیم خورشید به مدت طولانی

نور مستقیم خورشید به مدت طولانی می تواند باعث کدر شدن و مردگی رنگ فرش شود. حتی بعد از شستشوی فرش برای خشک شدن آن باید مراقب بود که سطح فرش برای مدت طولانی در معرض نور مستقیم قرار نگیرد. محل قرارگیری قالی در خانه نیز باید جایی باشد که نور مستقیم همیشه به قسمتی از فرش نتابد. و اگر مجبور بودید هر چند وقت یک بار با چرخاندن فرش از قرار گیری یک قسمت به مدت طولانی جلوگیری کنید. و یا در مدت زمانی که نور خورشید بر روی فرش افتاده است از یک برای جلوگیری از تابش مستقیم نور بر روی قالی استفاده کنید.

۳_ شستشوی فرش در خانه یا شرکت های قالیشویی

شستشوی فرش در ایران اکثر اوقات توسط خود افراد انجام می شد. ولی امروزه به دلایل زیادی سپردن این کار به شرکت های قالیشویی بهتر است. این مراکز ابتدا گرد و خاک فرش را می گیرند که این کار در خانه انجام نمی شود و باعث می شود گرد و خاک در تار و پود فرش باقی بماند. از طرفی قیمت شستشوی قالی ارزش خدماتی که انجام می شود را دارد. برای شستشوی فرش در خانه می توان از شامپو فرش استفاده کرد و برای شستشوی کامل و دقیق می توان از شرکت های خدماتی کمک گرفت.

۴_ خشک کردن قالی

فرش ها را می توانید روی چهارپایه ای در پشت بام یا حیاط در برابر نور ملایم قرار دهید تا هوا اطراف فرش جریان داشته باشد و کاملا خشک شود. برای خشک کردن فرش هیچوقت از وسایل حرارتی مانند شومینه یا بخاری استفاده نکنید. باعث آسیب به فرش می شود.اگر فقط قسمتی از فرش خیس شده است با استفاده از یک اسفنج رطوبت را بگیرید و با استفاده از سشوار آن را خشک نمایید. توجه داشته باشید که سشوار را در یک فاصله معین بگیرید تا به بافت فرش آسیب نرسد.

۵_ لکه زدایی از فرش

در صورتی که لکه های بوجود آمده روی قالی را سریعا تمیز نکنید ممکن است بزرگتر شوند. این لکه ها ممکن است به سختی پاک شوند. برای برطرف کردن لکه های فرش ایرانی باید با یک پارچه ی خشک نم دار لکه را از بین ببرید. باید مطمئن شوید که پارچه لکه را کاملا جذب خواهد کرد. بهتر است از مواد سفید کننده، صابون یا مواد شوینده برای شستشوی فرش ایرانی استفاده نکنید. مواد شوینده شیمیایی می توانند به قالی آسیب برسانند و پیشنهاد می شود فقط از آب کمک بگیرید. اگر نمی توانید لکه را فقط با آب از بین ببرید بهتر است از مواد شوینده مخصوص فرش استفاده کنید. همچنین برای از بین بردن لکه های رایج مانند : لکه جوهر، خون، آدامس و … راهکارهایی وجود دارد که تمام آنها امتحان شده و کاربردی می باشند. در زیر به توضیح این راهکارها پرداخته ایم.

 1. لکه آدامس یا پارافین شمع روی قالی :

  لکه آدامس یا پارافین شمع را پس از اینکه بوسیله ی یخ سفت کردید با یک کاردک از روی فرش تراش دهید.

 2. لکه نوشیدنی ها :

  شکلات ، قهوه و چای یا نوشیدنی هایی مثل شیر یا آبمیوه ها را بهتر است با مقداری آب  و شامپو فرش و یک تکه اسفنج تمیز کنید.

 3. لکه جوهر :

  روی لکه جوهر را با ماست بپوشانید و بعد از چند دقیقه که جوهر با ماست مخلوط شد آن را با یک قاشق جمع کنید. این عمل را چند بار تکرار کنید تا زمانی که جوهر کاملا پاک شود.

 4. لکه تخم مرغ یا خون :

  برای پاک کردن لکه تخم مرغ یا خون از محلولی از آب ولرم و صابون و سرکه سفید و نمک می توان استفاده کرد.

برای از بین بردن لکه های شدید تر بهتر است با متخصصین این کار تماس گرفته شود و از استفاده از مواد شوینده یا شیمیایی اجتناب کنید.

فهرست
Call Now Buttonتماس مستقیم